Szkolenie dla Psychoterapeutów i Psychologów “WOLNOŚĆ I ZALEŻNOŚĆ” TOBIAS NORDQVIST

Szkolenie dla psychoterapeutów – kolejne szkolenie online za nami

Za nami kolejne szkolenie tematyczne z udziałem Tobiasa Nordqvist pt. „Wolność i zależność”. Tobias wskazywał na znaczenie tych wymiarów w rozwoju człowieka, wymiarów, które ciągle musimy sobie uświadamiać i przypominać, nie tylko jako terapeuci, ale też jako dzieci, rodzice, partnerzy, przyjaciele… Ważnych wątków było wiele, to tylko kilka z nich: Kiedy wolność i zależność są doświadczeniami obiektywnymi a kiedy subiektywnymi?

 

“WOLNOŚĆ I ZALEŻNOŚĆ” – krótkie podsumowanie szkolenia

W prawidłowym rozwoju startujemy od totalnej zależności, która jest faktem obiektywnym, i zmierzamy ku wolności w wieku dorosłym, która wtedy staje się również faktem obiektywnym. I wtedy, w tej wolności możemy wybierać zależność. Celem rozwoju jest połączenie doświadczenia wolności i świadomego wybierania zależności od innych. Gdy ten naturalny rozwój jest zakłócony (poprzez zaniedbywanie dziecka albo nadmierną kontrolę), dochodzi do zaprzeczenia potrzeby zależności, potrzeby wolności, lub obu tych aspektów po trochu.

W konsekwencji mamy pacjentów, którzy musieli stworzyć jakieś fałszywe “ja”, jakąś redukcjonistyczną teorię na swój temat np. “Jestem beznadzieja, nic nie umiem” czy “Nie potrzebuję niczyjej pomocy”. Pacjent nie widzi tej fałszywej teorii o sobie. Po prostu działa pod jej wpływem, wciągając terapeutę w doświadczanie jego destrukcyjnego środowiska rodzinnego. To wzbudza w terapeucie całą masę uczuć, które mogą być dla niego ważnym sygnałem, w jaki sposób pacjent zniekształca demokratyczną relację w kierunku odtworzenia swoich pierwotnych relacji.

Tobias ostrzegał przed omnipotencją terapeuty wskazując, że nigdy do końca nie wiemy, czego potrzebuje druga osoba. Mamy tylko pewne założenia, które musimy wraz z pacjentem sprawdzać uznając jego wolność. Wskazał też na kilka ciekawych cytatów sławnych ludzi, np. “Nie idź za mną, mogę Cię nie poprowadzić. Nie idź przede mną, mogę za tobą nie podążyć. Po prostu idź obok mnie i bądź moim przyjacielem.” (Albert Camus)

Już niebawem ukaże się film szkoleniowy na naszej platformie do zakupienia w formie video.

 

Your cart is currently empty.