Termin

30 października 2020

Godzina

9:30-13:30

Miejsce

Tematyka szkolenia: miejsce mechanizmów obronnych w strukturze psychicznej człowieka, ich funkcja i rodzaje oraz sposoby pracy z obronami w trakcie psychoterapii w podejściu ISTDP.

Opis szkolenia: 

Seminarium wprowadza w sposoby rozumienia funkcji mechanizmów obronnych z wykorzystaniem trójkąta konfliktu – ważnego w terapii ISTDP narzędzia diagnostycznego. Trafne rozpoznawanie, a potem wprowadzanie w pole świadomości pacjenta stosowanych przez niego mechanizmów obronnych, pomaga w aktywnym decydowaniu, które z wypracowanych w toku życia form adaptacji są konstruktywne, a które niszczące i we własnym interesie warto je porzucić lub modyfikować. Praca z obronami oparta jest o stosowanie bloku konfrontacja-identyfikacja-klaryfikacja, któremu poświęcona będzie część szkolenia.

Gorgonia Wróbel-Sucharska – psycholog, psychoterapeuta (certyfikaty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, The European Association for Psychotherapy oraz IEDTA) i trener (rekomendacja I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego).  Ukończyła pierwszą polską edycję szkolenia w zakresie ISTDP (core training), kurs dla nauczycieli ISTDP w Laboratorium Psychoterapii w Warszawie oraz zaawansowane szkolenie ISTDP (Advanced core training of ISTDP) w Berlinie pod kierunkiem Josette ten Have- de Labije. 

Dzięki szkoleniu:

Zwiększysz – świadomość wpływu obron na relacje interpersonalne i świat wewnętrzny pacjentów 

Otrzymasz – narzędzia diagnostyczne do rozpoznawania obron, pomysły na pomoc pacjentom w optymalizacji ich sposobów adaptacji

Zrozumiesz – zależności między obronami i lękiem oraz znaczenie właściwego sposobu pracy z obronami tak, aby nie zwiększać oporu w terapii