2018
Uniwersytet Gdański
Jako Polski Instytut Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej SENTIO wraz z Uniwersytetem Gdańskim zorganizowaliśmy III Psychoterapeutyczną Konferencję Szkoleniową, która odbyła się 14 maja na Wydziale Nauk Społecznych UG. Jej prelegentem ponownie był dr Robert Neborsky (USA) – psychiatra, wybitny psychoterapeuta oraz superwizor nurtu psychoterapii ISTDP.
Konferencja nosiła tytuł „Wina i wstyd z perspektywy neuropsychologii i psychoterapii ISTDP”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi wynikami badań nad ośrodkami mózgowymi związanymi z doświadczaniem wstydu i winy, różnicami pomiędzy tymi stanami afektywnymi oraz adekwatnymi interwencjami terapeutycznymi.
Podczas wydarzenia omawiano, że doznawanie wstydu i winy pojawia się dość wcześnie w rozwoju dziecka, przy czym wina rozwija się nieco później. Sposób przeżywania tych emocji ściśle wiąże się z doświadczeniami w relacjach z pierwotnymi opiekunami. Dr Neborsky odniósł się do neuronauki wstydu i winy oraz przedstawił nagrania wideo terapii prowadzonej metodą ISTDP. Pokazał techniki pomagania pacjentom w radzeniu sobie z nieświadomą winą i wstydem, bazując na intensywnej, krótkoterminowej psychoterapii dynamicznej opartej na teorii przywiązania.
Zaprezentowane przypadki kliniczne obejmowały leczenie patogennych skutków tych nieświadomych stanów oraz skuteczne interwencje, które pozwoliły pacjentom osiągnąć istotną poprawę. Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia dwóch nagrań wideo, które dokładnie ilustrowały zastosowanie ISTDP w pracy terapeutycznej.
Konferencja była kontynuacją tradycji wydarzeń organizowanych przez SENTIO. Wcześniej, 23 maja, na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się I Psychoterapeutyczna Konferencja Szkoleniowa, poprowadzona również przez dr. Roberta Neborsky’ego.
Te wyjątkowe konferencje były niezwykłą okazją, aby poznać warsztat pracy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej oraz pogłębić wiedzę na temat neuropsychologicznych i terapeutycznych aspektów emocji.
Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z konferencji: