„Pozytywne uczucia w procesie terapeutycznym” – konferencja ISTDP

Pozytywne uczucia w procesie terapeutycznym – Jak pomagać pacjentom w doświadczaniu więzi? – to temat konferencji, której prelegentką była lekarz psychiatra, psychoterapeuta i superwizor ISTDP – José Verpoort- Douw z Holandii.

Według holenderskiej psychiatry, José Verpoort, w budowaniu więzi kluczową rolę odgrywają pozytywne uczucia, które budzą się w nas, kiedy jesteśmy darzeni szczerym zainteresowaniem i ciepłem. Uczucia te, doświadczane jako wewnętrzne poruszenie w górę, wiążą się z pragnieniem by zbliżać się, dotykać i obejmować. Czuła miłość terapeuty prowadzi do zmniejszenia lęku i pojawienia się spokoju u pacjenta. Zwiększa też jego zdolność doświadczania wszystkich uczuć związanych z więzią, także tych przykrych.

– Troska o drugą osobę wyzwala w jej mózgu opioidy, które działają antydepresyjnie, a oksytocyna pozwala budować bezpieczne przywiązanie – wyjaśnia psychiatra. Verport uważa, że ważniejsze niż sprawność w posługiwaniu się terapeutycznymi technikami, są umiejętności relacyjne terapeuty. Bardziej liczy się jego refleksyjność, aniżeli działanie „według przepisu”. Ważna jest też wrażliwość, kreatywność i umiejętność dostrojenia się do pacjenta.

Wielu uczestnikom najbardziej podobała się ta część szkolenia, która pozwoliła im zobaczyć jak wprowadzić teorię w praktykę, czyli prezentacja pracy terapeutycznej z prowadzonej przez Verport terapii. Byli pod wrażeniem jej subtelności, uważności, dostrojenia i dobranych metafor. Cenna okazała się też lekcja dotycząca pacjenta biernego i zależnego. Mężczyzna ten w pełnej zaufania relacji z Jose uzyskał wgląd w sposób, w jaki czynił siebie zależnym od innych, zapłakał nad destrukcyjnością mechanizmu, którego używał i uwolnił się od niego. Duże zainteresowanie budziła także terapia grupowa ISTDP i organizacja pracy terapeutycznej w Instytucie Leczenia Pacjentów Cierpiących na Zaburzenia Osobowości w Holandii, którego Verport jest współzałożycielem.

Przypomnijmy, że konferencja odbyła się 31 maja na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, pod patronatem honorowym Uniwersytetu Gdańskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Jej organizatorem był Polski Instytut Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej SENTIO www.polskiinstytutistdp.pl
José Verport– Down jest lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą i superwizorem ISTDP. Ukończyła Core Training ISTDP prowadzony prze Josette ten Have de Labije i Keesa Cornelissena. Wraz z Keesem Cornelissenem założyła Instytut Leczenia Pacjentów Cierpiących na Zaburzenia Osobowości w Holandii.

Monika Świerczyńska
psychoterapeuta ISTDP

Poniżej krótka filmowa relacja z opisanego wydarzenia:

Your cart is currently empty.